CHP’li Vekil Duyurdu: Cami Hoparlöründen AKP Propagandası

CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Süleyman Bülbül, Bozdoğan ilçesinin Eymir ve Yazıkent mahallelerinde cami hoparlörlerinden AKP’nin Büyükşehir Belediye Başkanı ve İlçe Belediye Başkanı adaylarının katılacağı programların duyurulmasını eleştirerek, bunun iktidar partisinin seçimi kaybedeceğini anladığının bir göstergesi olduğunu vurguladı.

ARAÇ KALDIRILACAK ANONSU

Bülbül, yaptığı açıklamada, Eymir ve Yazıkent mahallelerindeki camilerden yapılan duyuruda, “Mahallede yapılması planlanan istişare toplantısına AKP Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı, AKP Bozdoğan Belediye Başkan Adayı ve MHP İl Başkanı katılım sağlayacaktır. Katılmak isteyen vatandaşlar için Eymir’den araçlar kaldırılacaktır” şeklinde anons yapıldığını belirtti.

‘DİNİ, SİYASETE ALET ETMEK KABUL EDİLEMEZ’

Bu duyuruların seçimi kaybedeceğini anlayan iktidar partisinin çaresizliğini gösterdiğini vurgulayan Bülbül, “Dini siyasete alet ederek, ibadethaneleri seçim bürosuna çevirmeye kalkmak kabul edilemez. Camilerden AKP’li belediye başkan adaylarının programlarıyla ilgili duyuru anonsu yapmak kabul edilemez. Camileri siyasi propaganda yapmakta kullanmak, seçim ofisi olarak görmek çaresizliğin göstergesidir” dedi.

‘YAPILAN ŞEY LAİKLİĞE DARBEDİR’

Bülbül, laikliğe darbe vurulduğunu ifade ederek, “Camiler için bağış toplanırken insanların siyasi tercihlerine bakılmadığını, bu duyuruların yapılmasının insanları ayrıştırmak olduğunu belirtmek isterim. Camilerin propaganda yapması, protesto mekanına dönüştürülmesi birilerini memnun edecektir fakat bu yapılanlar aslında laikliğe bir darbedir. Cumhuriyet Halk Partisi, kurulduğu zamandan bu zamana kadar dinin siyasallaştırılmasına karşı çıkmış, devletin din ve siyaset karşısında eşit mesafede olmasını savunmuştur. Bu doğrultuda, yapılan duyuruyu ya da olası başka bir eylemi asla kabul etmiyor ve din ile siyaseti karıştırarak birilerinin amacına hizmet edilmesini doğru bulmuyoruz” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x